Obraz we wnętrzu – pomieszczenie z charakterem

Obraz we wnętrzu – jak stworzyć pomieszczenie z charakterem

Pomieszczenia z charakterem, czyli kilka refleksji nad tym jak dobrać obraz do wnętrza.

Obraz we wnętrzu – każde wnętrze powinno odzwierciedlać charakter swojego właściciela. Dobór koloru ścian, mebli czy innych bibelotów znajdujących się w pomieszczeniach ma bowiem na celu stworzenie przestrzeni gdzie z przyjemnością będziemy mogli spędzać czas. Kupno dzieła sztuki staje się zatem istotnym elementem dopełnienia owego wystroju – nadając mu dodatkowego, niebanalnego charakteru. Dlatego planując zakup obrazu, warto skorzystać z kilku podpowiedzi na temat wyboru oraz sposobu ekspozycji dzieła we wnętrzu.

Obecnie nasza pracownia, zajmując się aranżowaniem przestrzeni mieszkalnych oraz biurowych ze współpracą z koordynatorami zbiorów prywatnych oraz galeriami sztuki współczesnej. Nasza praca ma na celu dobranie odpowiedniego obrazu, który swoją formą będzie ubogacał i nadawał niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu.

Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób dobrać obrazy, aby nasze wnętrza utrzymane były w dobrym, nieprzesadzonym stylu, łatwo bowiem poprzez zakup niewłaściwego dzieła sztuki przekroczyć bardzo płynną granicę dobrego smaku. Najważniejsze jest przecież aby obraz znajdujący się w naszej przestrzeni wywoływał w nas pozytywne emocje i cieszył każdego dnia podkreślając przy tym osobowość właściciela.

W jaki sposób powinniśmy dobierać obrazy…

Zatem pojawia się pytanie w jaki sposób powinniśmy dobierać obrazy aby nasze pomieszczenia tworzyły spójną całość. W tym miejscu należy pamiętać, iż kupując a następnie aranżując dzieło sztuki we wnętrzu warto skorzystać z wiedzy oraz doświadczenia specjalistów w tym zakresie. Nie zawsze bowiem nasze wybory mogą okazać się słuszne, a obraz po pierwszej fazie ekscytacji zakupem, może zacząć nas nużyć bądź drażnić. W pierwszej kolejności należy zatem wziąć pod uwagę otoczenie w jakim obraz ma zawisnąć. Pamiętajmy, że każde płótno posiada w sobie specyficzny wyraz artystyczny twórcy, który może zdominować naszą przestrzeń lub w innym przypadku, pozostać niezauważony – czyli zdegradowany przez wnętrze o zbyt mocnym charakterze.

Zastanówmy się więc, czy kolorystyka oraz temat wybranego przez nasz dzieła pasuje do naszego wnętrza. Wielokrotnie zdarza się tak, że obraz który spodobał nam się w galerii, niestety w żaden sposób nie komponuje się z naszym otoczeniem. Następną kwestią w inwestycji w dzieło sztuki jest jego wielkość. Sprawdźmy zatem czy wymiary są odpowiednie do miejsca, które na obraz przeznaczyliśmy.

Pamiętajmy, że każde dzieło sztuki potrzebuje nie tylko przestrzeni lecz również odpowiedniego tła

– czyli ściany w tak dobranym kolorze, aby nasz obraz był jak najlepiej wyeksponowany. Oznacza to znalezienie tak zwanego „złotego środka”. Zatem zakupione przez nas płótno nie może zlewać się z tłem jak również nadmiernie z nim kontrastować.

Jak już wspomnieliśmy kolorystyka obrazu ma olbrzymi wpływ na efekt, jaki chcemy wywołać w naszym wnętrzu. Zatem, jeżeli nasza przestrzeń sprawia wrażenie zbyt mdłej lub surowej, a chcemy dodać jej energii, szukajmy kolorów żywych i bardziej wyrazistych, które delikatnie będą kontrastować z istniejącą przestrzenią. Jeżeli jednak pragniemy stonować nieco nasze wnętrze, skłaniajmy się w wyborze takiego obrazu który zarówno kolorem jak i tematyką będzie łagodził zbyt mocne akcenty naszego wnętrza – nawiązując do jednego ze spokojniejszych z zastanych tonów kolorystycznych.

Aby przedstawić projekt wnętrza, w którym zakomponowane obrazy tworzą ciekawą i spójną całość posłużę się jedną z naszych realizacji, gdzie wykorzystaliśmy w swojej aranżacji przestrzeni mieszkalnej obrazy Valerii Iesalovej oraz rysunki Piotra Kamieniarza, pochodzące z oferty GaleriiART.

Czy liczy się ilość?

To proste, nowoczesne wnętrze utrzymane w jasnej kolorystyce i uzupełnione o naturalne materiały to wręcz typowy przykład stylu skandynawskiego. W połączeniu z mocnymi plamami barwnymi takimi jak obraz Valerii Iesalovej z cyklu: „Ludzie i manekiny” umieszczony nad szarą prostą kanapą, zajmujący centralną ścianę pomieszczenia, w nienarzucający się sposób współgra z utrzymanymi w stylu vintage, innymi detalami w podobnej gamie kolorystycznej. Zatem obraz stał się nie tylko obiektem uzupełniającym wnętrze ale nadał mu ciekawego i  atrakcyjnego charakteru. Z prawej strony pomieszczenia przy ażurowej bibliotece można również zauważyć stojące na podłodze, oparte o ścianę dwa rysunki Piotra Kamieniarza stanowiące uzupełnienie projektu, a nie kolejną dominantę wnętrza.

Zatem wybór odpowiednich obrazów, a także ich ilości może zmienić całe pomieszczenie nadając mu niesztampowego wyrazu. Możemy zauważyć w projekcie, na pozór surowe i minimalistyczne wnętrze zostało ocieplone poprzez zestawienie korespondujących ze sobą dzieł sztuki artystycznej oraz użytkowej.


Zobacz projekty wnętrz Macieja Różańskiego:

Projektowanie wnętrz Lublin – GALERIA

TOP