OBRAZ WE WNĘTRZU – POMIESZCZENIE Z CHARAKTEREM

Obraz we wnętrzu – jak stworzyć pomieszczenie z charakterem

Pomieszczenia z charakterem, czyli kilka refleksji nad tym jak dobrać obraz do wnętrza.

Każde wnętrze powinno odzwierciedlać charakter swojego właściciela. Dobór koloru ścian, mebli czy innych bibelotów znajdujących się w pomieszczeniach ma bowiem na celu stworzenie przestrzeni gdzie z przyjemnością będziemy mogli spędzać czas. Kupno dzieła sztuki staje się zatem istotnym elementem dopełnienia owego wystroju – nadając mu dodatkowego, niebanalnego charakteru. Dlatego planując zakup obrazu, warto skorzystać z kilku podpowiedzi na temat wyboru oraz sposobu ekspozycji dzieła we wnętrzu. Obecnie nasza pracownia, zajmując się aranżowaniem przestrzeni mieszkalnych oraz biurowych ze współpracą z koordynatorami zbiorów prywatnych oraz galeriami sztuki współczesnej, ma na celu dobranie odpowiedniego obrazu, który swoją formą będzie ubogacał i nadawał niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu.

Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób dobrać obrazy, aby nasze wnętrza utrzymane były w dobrym, nieprzesadzonym stylu, łatwo bowiem poprzez zakup niewłaściwego dzieła sztuki przekroczyć bardzo płynną granicę dobrego smaku. Najważniejsze jest przecież aby obraz znajdujący się w naszej przestrzeni wywoływał w nas pozytywne emocje i cieszył każdego dnia podkreślając przy tym osobowość właściciela.

Zatem pojawia się pytanie w jaki sposób powinniśmy dobierać obrazy aby nasze pomieszczenia tworzyły spójną całość. W tym miejscu należy pamiętać, iż kupując a następnie aranżując dzieło sztuki we wnętrzu warto skorzystać z wiedzy oraz doświadczenia specjalistów w tym zakresie. Nie zawsze bowiem nasze wybory mogą okazać się słuszne, a obraz po pierwszej fazie ekscytacji zakupem, może zacząć nas nużyć bądź drażnić. W pierwszej kolejności należy zatem wziąć pod uwagę otoczenie w jakim obraz ma zawisnąć. Pamiętajmy, że każde płótno posiada w sobie specyficzny wyraz artystyczny twórcy, który może zdominować naszą przestrzeń lub w innym przypadku, pozostać niezauważony – czyli zdegradowany przez wnętrze o zbyt mocnym charakterze. Zastanówmy się więc, czy kolorystyka oraz temat wybranego przez nasz dzieła pasuje do naszego wnętrza. Wielokrotnie zdarza się tak, że obraz który spodobał nam się w galerii, niestety w żaden sposób nie komponuje się z naszym otoczeniem. Następną kwestią w inwestycji w dzieło sztuki

jest jego wielkość. Sprawdźmy zatem czy wymiary są odpowiednie do miejsca, które na obraz przeznaczyliśmy. Pamiętajmy, że każde dzieło sztuki potrzebuje nie tylko przestrzeni lecz również odpowiedniego tła – czyli ściany w tak dobranym kolorze, aby nasz obraz był jak najlepiej wyeksponowany.Oznacza to znalezienie tak zwanego „złotego środka”. Zatem zakupione przez nas płótno nie może zlewać się z tłem jak również nadmiernie z nim kontrastować. Jak już wspomnieliśmy kolorystyka obrazu ma olbrzymi wpływ na efekt, jaki chcemy wywołać w naszym wnętrzu. Zatem, jeżeli nasza przestrzeń sprawia wrażenie zbyt mdłej lub surowej, a chcemy dodać jej energii, szukajmy kolorów żywych i bardziej wyrazistych, które delikatnie będą kontrastować z istniejącą przestrzenią. Jeżeli jednak pragniemy stonować nieco nasze wnętrze, skłaniajmy się w wyborze takiego obrazu który zarówno kolorem jak i tematyką będzie łagodził zbyt mocne akcenty naszego wnętrza – nawiązując do jednego ze spokojniejszych z zastanych tonów kolorystycznych.

Zatem wybór odpowiednich obrazów, a także ich ilości może zmienić całe pomieszczenie nadając mu niebanalnego wyrazu, oddając przy tym charakter i upodobania właścicieli.