PRZEDPOKÓJ – JAK ZAPROJEKTOWAĆ NIEWIELKĄ PRZESTRZEŃ

Przedpokój – jak zaprojektować niewielką przestrzeń

Przedpokój nie taki straszny – kilka porad jak zaprojektować tę niewielką przestrzeń.

Jak powszechnie wiadomo, przedpokój stanowi nie tylko wizytówkę całego domu, ale również zapowiedź tego, czego możemy spodziewać się w pozostałych pomieszczeniach. Warto zatem nie zapominać o przestrzeni, w której witamy odwiedzającą nas rodzinę czy przyjaciół. Przedpokój staje się zatem miejscem pierwszego kontaktu z naszym domem i to od nas zależy jakie wzbudzi pierwsze wrażenie na odwiedzających nas gościach.

Oczywiście najistotniejszym priorytetem jest nasze samopoczucie we wnętrzu, gdyż wracając do domu po ciężkim dniu w pracy, chcemy zostać powitani przez pomieszczenie, które zachęca nas do domowego relaksu. Warto zatem poświęcić odrobinę czasu na zaprojektowanie tej niewielkiej, aczkolwiek tak ważnej przestrzeni naszego wnętrza. Korzystając z porad profesjonalistów będziemy mieli pewność, że otrzymamy projekt wnętrza odpowiadający naszym upodobaniom. Nie można bowiem zapominać, iż przedpokój czy hol spełnia przede wszystkim funkcję użytkową, dlatego ważne jest aby przyłożyć szczególną uwagę  na układ funkcjonalny naszego pomieszczenia.

Kilka rad przy projektowaniu wnętrza przedpokoju:

Przestrzeń przedpokoju lub holu choć stanowi niewielką część naszego wnętrza, zaprojektowana w odpowiedni sposób, będzie spełniać rolę nie tylko użytkową lecz również dekoracyjną. Należy jednak pilnować się kilku wytycznych. Po pierwsze pamiętając, iż jest to przestrzeń często niewielka oraz niejednokrotnie pozbawiona naturalnego oświetlenia, warto unikać w niej stosowania ciemnych tonów kolorystycznych oraz ciężkich, mocno wzorzystych tapet. Starajmy się również utrzymać ją „w ryzach” – bowiem za duża ilość przedmiotów oraz zastosowanych rozwiązań stylistycznych spowoduje jej zagracenie i wprowadzi niepotrzebny chaos. Warto zatem na samym początku projektowania określić styl w jakim ma zostać utrzymane nasze wnętrze. A dobór mebli powinien spełniać funkcję zarówno użytkową i nie zaburzać ogólnego planu funkcjonalnego pomieszczenia.

Skupmy się zatem na detalach. Pomieszczeniom bardzo nowoczesnym możemy dodać charakteru poprzez umieszczenie w nich ciekawego obrazu, starej komody lub oryginalnego wieszaka na płaszcze. Przykładem może być tu jedna z naszych realizacji, gdzie w przestronnym korytarzu, utrzymanym w delikatnej stonowanej szarości nowoczesnego wnętrza, umieszczono takie rozwiązania stylistyczne, aby hol nie sprawiał wrażenia zimnej oraz niegościnnej przestrzeni. Zastosowana zatem została orzechowa podłoga, która stanowi klasyczne oraz bezpieczne połączenie z chłodnym odcieniem ścian. Dodatkowo nadgryziona zębem czasu komoda i intrygująca postać dziewczynki z wielkimi oczami spoglądająca z obrazu współczesnej malarki Pauliny Góry, sprawia iż hol staje się niebanalnym wnętrzem,  a także zapowiedzią ciekawych połączeń nowoczesnych form z klasyką dawnego wzornictwa w dalszej części domu.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na utrzymanie naszego wnętrza w nowoczesnej formie warto jest zadbać o elementy uzupełniające pierwotną koncepcję. W tym przypadku idealnie ożywią nasze wnętrze niewielkie grafiki, które zawieszone na ścianie podkreślą wybrane elementy architektoniczne lub atrakcyjnie zmienią

perspektywę postrzegania naszego przedpokoju. Tu również sprawdzą się niewielkie, utrzymane w prostej formie szafki z ciekawymi fornirowanymi frontami, których wzory można dobrać w zależności do naszych gustów.

Równie ważne oświetlenie przedpokoju

Zagrajmy również oświetleniem. Jak już wspomnieliśmy często przedpokój pozbawiony jest naturalnego oświetlenia,

 jednak nic straconego – pozwoli to nam na stworzenie dodatkowych ciekawych rozwiązań, dodających charakteru naszemu wnętrzu. Oczywiście musimy dopilnować aby zainstalować choć jedno źródło światła w taki sposób ab

y wystarczająco doświetlić naszą sylwetkę w trakcie korzystania z lustra przed wyjściem z domu. Pozostałe elementy oświetlenia mogą spełniać funkcję czysto dekoracyjną, bazującą na tworzeniu dodatkowego klimatu naszego przedpokoju. Tu możemy zastanowić się nad zakupem ciekawego klosza do lapy wolnostojącej lub kinkietów jak również z łatwością dostać na rynku żarówki o ciekawych kształtach i spektrum świecenia.

Pamiętajmy zatem, że przedpokój choć jest przestrzenią niewielką, daje nam morze możliwości, zastosowań formalnych i stylistycznych. Nie bójmy się zatem myśleć niesztampowo – w efekcie końcowym to wasz  przedpokój będzie ciekawą wizytówka waszego wnętrza.