ARANŻACJA WNĘTRZ – KONKURS VASCO

Galeria sztuki współczesnej
konkurs Vasco Integracja

Gdy niegdyś tętniący pełnią życia budynek, przestaje spełniać już swoją rolę, a jego pierwotne funkcje przestają istnieć staje się on obiektem wyjątkowo interesującym. Spękane płytki, malowniczo obdrapane ściany i zardzewiałe przedmioty walające się po podłodze budują niepowtarzalny i intrygujący klimat. Grobowa cisza i rozległe przestrzenie oświetlone naturalnym światłem słonecznym, dodatkowo go potęgują i sprawiają, iż od wejścia towarzyszy nam uczucie irracjonalnego niepokoju połączonego jednocześnie z chęcią odkrywania dalszych pomieszczeń.

Takie właśnie wnętrze opuszczonego szpitala miejskiego, zaadoptowane zostało na ekspozycję Galerii Sztuki Współczesnej. Rozległa sala szpitalna, będąca tylko jedną z wielu podobnych w tym budynku, z wysokim sufitem oraz wielkimi oknami, stanowi idealne miejsce do prezentacji sztuki nowoczesnej. Niezwykłe dzieła twórców płynnie łączą się z elementami pozostałymi z okresu funkcjonowania szpitala, tworząc integralną i intrygującą całość. Hipnotyzujące oczy dzieci spoglądające z prezentowanych płócien, przywodzą na myśl wspomnienie małych pacjentów owego obiektu, potęgując jednocześnie uczucie zaciekawienia, ekscytacji i tajemniczości. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem starego szpitalnego łóżka czy nadgryzione zębem czasu lampy, zdają się tu idealnie pasować, prowokując u zwiedzających pytanie – czy to jeszcze pozostałości dawnego wyposażenia czy już dzieło sztuki?

W tak niezwykłym wnętrzu bardzo dobrze odnajdują się grzejniki Vasco Vintage. Ich industrialna stylistyka i tradycyjna forma podkreślają klimat całego miejsca. Dzięki takiemu wykorzystaniu całkiem zapomnianego budynku, aranżacja wnętrz do zupełnie nowej funkcji, życie w opuszczonym szpitalu zostało przywrócone.